Azalie są uznawane za jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących w ogrodach i parkach. Przyciągają uwagę ich bogatymi kolorami oraz efektownymi liśćmi. Jak znaleźć odpowiednie miejsce dla azalii w swoim ogrodzie i co przy niej posadzić?

Co warto wiedzieć o azaliach?

Azalie, nazywane też różanecznikami albo rododendronami, są roślinami zaliczanymi do wrzosowatych. Włączają one ponad tysiąc różnorodnych gatunków.

W dzikim stanie azalie można zobaczyć w krajach azjatyckich, rzadziej w Europie czy Ameryce. Są one głównie uprawiane jako rośliny ozdobne, ponieważ przyciągają uwagę pięknym wyglądem – mają zimozielone, skórzaste liście oraz obfite kwiaty.

Najczęściej różaneczniki dorastają do wysokości około 3-5 metrów, chociaż dostępne są również odmiany miniaturowe, przeznaczone do sadzenia w donicach.

Jakie stanowisko wybrać dla azalii?

Kwitnące krzewy jak azalie nie są bardzo wymagające pod kątem stanowiska. Zależy to jednak od wybranej odmiany, ponieważ niektóre z nich mają szczególne wymagania.

Najlepsze stanowisko dla azalii będzie lekko zacienione lub nasłonecznione. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, najlepiej o lekko kwaśnym odcieniu, na przykład z dodatkiem torfu.

Warto wskazać, że azalie bardzo dobrze znoszą również niskie temperatury, ale muszą być wtedy odpowiednio nawadnianie. Nie przepadają z kolei za wiatrami, więc warto posadzić je w miejscu osłoniętym.

Azalia – co przy niej posadzić?

Różaneczniki bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie innych krzewów i kwiatów. Co posadzić obok azalii?

Często przy azaliach sadzi się iglaki, które również dobrze rosną na zakwaszonych glebach. Dobrze prezentują się przy sosnach, tujach, jodłach, cisach, jałowcach, berberysach czy świerkach.

Wśród roślin o niższym pokroju warto wziąć pod uwagę wrzosy pospolite, wrzośce, borówki, żurawiny, pierwiosnki, tawułkę, rdest himalajski, śnieżyczkę, paprocie. Można też sadzić przy nich trawy ozdobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *