Zespół cieśni nadgarstka to stan, który powoduje ból, drętwienie, mrowienie lub osłabienie dłoni i nadgarstków. Jest to spowodowane uciskiem nerwu pośrodkowego wzdłuż kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy nacisk na nerw w nadgarstku powoduje jego zgniecenie w wąskiej przestrzeni. Może się tak zdarzyć, ponieważ ciągle trzymasz rękę w górze, śpisz na ramieniu podczas leżenia lub pracujesz z powtarzalnymi ruchami.

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu związanego z zespołem cieśni nadgarstka, na przykład robienie przerw i rozciąganie. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, natychmiast porozmawiaj z lekarzem.

Jakie są objawy i przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to stan spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego, który biegnie od szyi do dłoni. Ucisk nerwu może prowadzić do drętwienia, mrowienia i bólu ramienia.

Zespół cieśni nadgarstka jest częstym schorzeniem, które można opisać jako zapalenie nadgarstka. Często zgłaszane są objawy takie jak drętwienie, osłabienie i ból kciuka i palców. Stan zapalny może również powodować obrzęk, zmniejszony zakres ruchu i zmniejszoną siłę chwytu.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być długotrwałe pisanie na klawiaturze komputera przez wiele lat lub narzędzia ręczne, takie jak śrubokręty. Może również wynikać z urazu lub nadmiernego użycia niektórych mięśni (takich jak te występujące w podnoszeniu ciężarów).

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Zespół cieśni nadgarstka to stan, który powoduje ból i drętwienie dłoni i nadgarstków. Rozwija się, gdy nerw pośrodkowy zostaje ściśnięty lub rozciągnięty z powodu nacisku wywieranego na niego przez kości nadgarstka.

Cieśnina nadgarstka ma wiele metod leczenia – zachowawczego i chirurgicznego, z fizjoterapią pomiędzy nimi. Leczenie będzie najskuteczniejsze, jeśli zlokalizujesz przyczynę i zastosujesz profilaktykę.

Rehabilitacja cieśni nadgarstka jest pomocną alternatywą dla innych zabiegów, takich jak chirurgia czy terapia iniekcyjna. W większości przypadków pozytywne wyniki przeważają i przywracają tkankom ich naturalny stan.

Fizjoterapia cieśni nadgarstka poprawia zdrowie dłoni poprzez wzmocnienie mięśni dłoni, uelastycznienie ich, eliminację bólu i związanych z nim objawów oraz przywrócenie równowagi układu nerwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *