Szwecja to kraj, do którego nadal emigruje wielu Polaków. Część z nich decyduje się tam na założenie własnej działalności gospodarczej, aby dzięki temu pracować na własny rachunek. Czy otwarcie biznesu w Szwecji jest trudne? Gdzie można szukać pomocy w tym zakresie?
Zakładanie działalności w Szwecji
Obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, mogą założyć w Szwecji własną działalność gospodarczą na podobnej zasadzie jak Szwedzi.
Zasadniczo biznes Szwecja nie jest trudny w rozpoczęciu, lecz od obcokrajowców wymaga się dodatkowych formalności, w tym uzyskania pozwolenia na pobyt, numeru personnummer oraz przedstawienia zaświadczeń z polskiego ZUS i US.
Firma jednoosobowa czy spółka?
Firma w Szwecji może być prowadzona w różnych formatach, w tym jako:
– Działalność jednoosobowa – jest ona otwierana najczęściej wśród osób rozpoczynających pracę na własny rachunek.
– Spółka – firma w Szwecji może mieć postać spółki cywilnej, komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej.
– Oddział – to forma działalności przeznaczona dla istniejących już firm, które chcą otworzyć swoją filię w Szwecji.
Pomoc dla przedsiębiorców w Szwecji
Przedsiębiorcy w Szwecji zobowiązani są do prowadzenia dokumentacji swojej działalności przez księgowość. Muszą także regularnie opłacać składki ubezpieczeniowe i rozliczać sprawy podatkowe zgodnie z wybraną przez siebie formą działalności.
Powyższe formalności przedsiębiorca może prowadzić we własnym zakresie, lecz może on także skorzystać z usług zewnętrznych, na przykład biur rachunkowych, które prowadzą księgowość, wyliczają podatki, wykonują rozliczenie roczne firmy w Szwecji i inne formalności w imieniu klientów.