Kierowcy autobusów są ciągle poszukiwani przez związki komunikacyjne i firmy świadczące usługi transportu osób. Jakie cechy powinien mieć dobry kierowca autobusu? Jakie są główne zalety i wady tej pracy? Na jakie zarobki można w niej liczyć? Koniecznie odwiedź stronę na auto abonament 12 miesięcy.

Jakie wymogi musi spełnić kierowca autobusu?

Aby kierować autobusem, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, ale nie są one obecnie wszystkim, co potrzebne jest do ubiegania się o pracę na stanowisku kierowcy autobusu.

Kierowcą autobusu może zostać osoba, która:
Posiada prawo jazdy kategorii D – do jego uzyskania trzeba posiadać już prawo jazdy kategorii B oraz co najmniej 24 lata.
Posiada kwalifikację zawodową uprawniającą do przewozu osób – otrzymuje się wtedy odpowiednią Kartę Kierowcy.

Dodatkowo kierowca autobusu musi też posiadać odpowiednie predyspozycje do pracy na tym stanowisku. Wskazane są przede wszystkim opanowanie, komunikatywność, cierpliwość, podzielność uwagi, umiejętności organizacyjne i zarządzania czasem.

Kierowca autobusu – wady i zalety pracy

Przed ubieganiem się o stanowisko kierowcy autobusu należy poznać najważniejsze cechy charakterystyczne tej pracy. Jakie są główne zalaty i wady kierowcy autobusu?

Zalety pracy jako kierowca autobusu:
– Ciekawa praca dla osób lubiących prowadzić pojazdy,
– Szansa na poznanie wielu nowych miejsc przy pracy jako kierowca autobusu wycieczkowego,
– Brak większych trudności w znalezieniu pracy ze względu na duże zapotrzebowanie na kierowców,
– Atrakcyjne zarobki oraz możliwość otrzymania wielu dodatków, bonusów.

Wady pracy jako kierowca autobusu:
– Drogie kursy przeznaczone do uzyskania uprawnień,
– Duża odpowiedzialność pracy,
– Praca pod presją czasu,
– Ryzyko narażenia się na sytuacje niebezpieczne.

Ile najczęściej zarabiają kierowcy autobusów?

Wynagrodzenia kierowców autobusów są zróżnicowane, ponieważ tak naprawdę wpływa na nie wiele czynników. Ile zarabia kierowca autobusu?

Wynagrodzenia wynoszą najczęściej od około 3000 do 5000 złotych netto za miesiąc. Należy przy tym pamiętać, że do takiego wynagrodzenia zasadniczego kierowcy często przysługują również różne dodatki, więc może on zarobić jeszcze więcej.

Różnice w wynagrodzeniach odnoszą się szczególnie do miejsca pracy. Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? W przypadku stolicy pensje są dość wysokie, gdy porówna się je z wynagrodzeniami kierowców w mniejszych miejscowościach. Analogicznie jest w innych dużych miastach w Polsce.

Różnice dotyczą również miejsca zatrudnienia. Najwięcej zarabiają kierowcy autobusów wycieczkowych, zwłaszcza realizujący zagraniczne kursy. Podobnie jest w przypadku kierowców realizujących regularne kursy do innych krajów, dlatego też oni również mogą liczyć wtedy na wyższe wynagrodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *