Bycie stroną w sprawie cywilnej, nie jest łatwym i przyjemnym zadaniem. Zwłaszcza że podczas sprawy bardzo często ważą się nasze sprawy majątkowe, czy nawet najistotniejsze kwestie życiowe, jak na przykład sprawy rodzinne. Doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy radzą sobie z tą rolą idealnie, a zaangażowanie prawnika w znacznym stopniu zwiększa szansą na szczęśliwe dla nas rozwiązanie sprawy. Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w sprawach cywilnych?

Sprawa w sądzie – kto może nam pomóc?Wbrew pozorom mamy tutaj więcej niż tylko jedną możliwość. Przede wszystkim należy podkreślić, że w żadnym rodzaju sprawy sądowej, niezależnie od wagi sprawy, która się toczy, strony w sądzie mogą występować we własnym imieniu, bez pomocy doświadczonego prawnika. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków nie przyniesie to pozytywnych skutków. W dzisiejszych czasach sprawa sądowa to tylko w pewnej mierze fakty i ich ocena przez sędziego. W znacznym stopniu to również konieczność znajomości wszelkiego rodzaju kruczków prawnych, czy umiejętność korzystnej interpretacji przepisów. Ogromną rolę odgrywają tu również kwestie proceduralne. Odpowiednie posługiwanie się procedurami sądowymi może przynieść lepszy skutek niż dowiedzenie swoich racji. W praktyce więc w sprawie sądowej konieczna jest obecność prawnika, aczkolwiek nie zawsze musi to być adwokat. Takie same uprawnienia posiada również radca prawny. Warto tu również wspomnieć, że prawnik w czasie sprawy sądowej nie musi reprezentować swojego klienta. Może on również pełnić rolę wyłącznie doradczą.

Czy zawsze adwokat jest konieczny?

Można śmiało powiedzieć, że adwokat nie jest zawsze konieczny, ale w większości przypadków kancelaria adwokacka jest miejscem, do którego powinniśmy skierować swoje kroki w pierwszej kolejności. Wszystko zależy również od drugiej strony procesu, oraz szczegółów sprawy. W powszechnym przekonaniu dobry adwokat jest lepszym gwarantem sukcesu w sądzie niż posiadanie racji i prawa po swojej stronie. Aby proces w sprawie cywilnej był uczciwy, obie strony powinny być reprezentowane przez adwokatów o jak najwyższych kompetencjach. Takie podejście wydaje się gwarancją sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy wnoszonej do sądu. Choć oczywiście kiedy jesteśmy jedną ze stron w sprawie, to w oczywisty sposób zależeć nam powinno przede wszystkim na jej wygraniu.

Czy warto dużo wydać?

To dość trudne pytanie. Nie trzeba wiele, aby zorientować się, że generalnie wynagrodzenia adwokatów są generalnie wysokie, ale różnice pomiędzy kosztami zatrudnienia poszczególnych prawników są jeszcze wyższe. Różnice te nie biorą się znikąd. Czasami wynikają one oczywiście z różnicy w renomie, czy doświadczeniu i nie muszą się wcale przekładać na skuteczność. Najczęściej jednak wysoka cena wiąże się z faktem, że dany adwokat jest wyspecjalizowany w jakimś, czasami nawet bardzo wąskim temacie. Zasadniczo należy powiedzieć, że aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy w pierwszej kolejności ustalić „czy gra warta jest świeczki”.

Artykuł powstał we współpracy z http://papaj-gajek.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *