Podróżując po świecie, spotykamy się z różnymi językami. O ile „na mieście” jest to wpisane w urok wycieczek zagranicznych, o tyle w miejscu noclegu, może stanowić to nie lada problem. Przyjrzyjmy się podręcznemu słownikowi turysty.

Usługi oferowane przez pensjonaty

Airport Shuttle – zapewniony przez kurort transport na trasie: lotnisko – hotel – lotnisko.
Bad and Breakfast (B&B) – oferowanie noclegu wraz ze śniadaniem.
Check-in, check-out – godzina zameldowania i wymeldowania z ośrodka. Każdy pensjonat indywidualnie ustala czas przyjęcia i pożegnania gości, rezerwując okres pomiędzy na przygotowanie pokoju dla następnych klientów.
Concierge – pracownik recepcji, służący wsparciem turystom (udziela podstawowych informacji turystycznych, pomaga organizowań i Rezerwować bilety na wydarzenia, stoliki w restauracjach).
Excursions – wycieczki turystyczne organizowane przez ośrodek dla gości.
Full Board (FB) – pełne wyżywienie. W ofercie pensjonatu, poza pokojem, otrzymujemy śniadanie, obiad i kolację – należy sprawdzić czy posiłki serwowane są o konkretnej godzinie czy w zakresie godzin (np.obiady serwowane są między godziną dwunastą a piętnastą).
Half Board (HB) – obiekt oferuje dwa posiłki: śniadanie i kolację. Obiad goście zapewniają sobie we własny zakresie,
Only Bed (OB) – brak wyżywienia, w ofercie obiektu jest jedynie nocleg.
Wake-up call – budzenie telefoniczne wykonywane przez obsługę ośrodka.
Voucher hotelowy – dokument upoważniający klienta do skorzystania z uprzednio opłaconej rezerwacji hotelowej. Dokument .ten może nosić różne nazwy, np. serwis bestwestern.pl oferuje Karty podróżne (Travel Card Best Western) o tożsamej zasadzie działania – z góry opłaconego kuponu.

Wyposażenie, charakterystyka obiektu

ATM – bankomat na terenie obiektu.
Capsule hotel – specjalny pensjonat, składający się z kapsuł do spania, minimalizujący ilość opłacanej przez gościa przestrzeni.
Disabled room – pokój specjalnie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych (cechują go m.in. szersze drzwi, umożliwiające przejazd na wózku inwalidzkim).
Dormitory (dorm) – sala sypialniana, wieloosobowa, goszcząca różnych gości. Na wzór hostelu, płacimy za jedno z łóżek dostępnych na sali.
Double room – pokój wyposażony w podwójne łóżko.
Elder hostel – pensjonat przeznaczony i przystosowany do potrzeb osób starszych.
Guest House – dom, oferujący prywatne kwatery dla turystów.
Hostel – ośrodek oferujący niedrogi nocleg, często na zasadzie „dormitory” (sali sypialnianej).
Lobby – hol hotelowy, umożliwiający np. komfortowe oczekiwanie na rejestrację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *