Ogród stanowi wizytówkę naszego domu. Teren wokół budynku ma znaczący wpływ na jego postrzeganie. Jeśli nie jest zbyt zadbany, to szpeci całe otoczenie. Wiele osób nie ma pomysłu na to, jak stworzyć efektowny ogród. Prawdą jest, że czasami bywa to zadaniem skomplikowanym, szczególnie jeśli nie posiadamy doświadczenia. Być może poniższe wskazówki będą stanowić ułatwienie.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest określenie, gdzie będą znajdować się chodniki oraz ścieżki komunikacyjne. Ważne jest to, aby poruszanie się po ogrodzie było w pełni wygodne, a jednocześnie bezpieczne. Wiele osób zapomina o tym, jak duże znaczenie ma ergonomia. Utwardzenie ścieżek, po których będziemy się poruszać jest absolutną podstawą. W innej sytuacji będziemy musieli przemieszczać się po błocie, które pojawia się niemal po każdym deszczu.

Na tym etapie warto jest również określić, jakie sprzęty zostaną zakupione, a także, gdzie będą one się znajdować. Posiadasz huśtawkę, trampolinę, basen? Nawet, jeśli są to obiekty sezonowe, to powinny znajdować się w dogodnym miejscu. Lepiej pomyśleć o tym jeszcze przed rozpoczęciem projektowania.

Jakie wyposażenie zakupić?

Ogród powinien być miejscem spokojnym, a jednocześnie atrakcyjnym pod względem wizualnym. Nie zapominajmy, że otoczenie ma bezpośredni wpływ na nasz nastój oraz samopoczucie. Podstawowym wyposażeniem są meble ogrodowe. Nieco ułatwione zadanie mają ci, którzy posiadają patio, czy tez altanę. Zadaszenie skutecznie chroni konstrukcje.

Jeśli mele wyeksponowane są na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, to ważne jest, aby zostały wykonane z materiałów o podwyższonej trwałości. W innym przypadku ulegną one przedwczesnemu uszkodzeniu.

Dobór kwiatów i roślin

Zielony ogród jest nie tylko stylowy, ale również komfortowy z użytkowaniu. Żywopłot lub krzew ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Doniczka z pięknymi kwiatami może zostać umieszczona w dowolnym miejscu. Atutem jest możliwość jest przenoszenia. Trzeba jednak podkreślić, że donice ogrodowe i na taras powinny zostać wykonane z materiałów, które są w pełni odporne na czynniki pogodowe.

Wiadomym jest, że nie każdy ma czas oraz ochotę na pielęgnację kwiatów. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę kompozycje ze sztucznych storczyków. Oczywiście priorytetem jest to, aby wyprać produkty prezentujące się naturalnie. Sporym zainteresowaniem cieszą się także sztuczne zioła w doniczce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *