Ciemne elewacje domów jednorodzinnych natychmiast przyciągają uwagę i powodują, że budynki prezentują się niebanalnie i oryginalnie. Jak wykonać ciemną elewację? Obecnie taki efekt można osiągnąć na kilka sposobów. Koniecznie odwiedź stronę z ofertą u ekspertów z elewacyjnie.pl.

Ciemny tynk lub farba elewacyjna

Najprostszym i najtańszym sposobem będzie pomalowanie ścian na ciemny kolor za pomocą farby elewacyjnej lub nałożenie barwionego tynku w odpowiednim odcieniu, na przykład popularnego teraz antracytu.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie tynki da się malować na ciemny kolor. Podobnie nie każda ciemna farba nadaje się na elewację. Wynika to z faktu, że są one narażone na spękania na skutek nagrzania przez słońce. Jak uniknąć spękań na nagrzanej elewacji? Najlepszym wyborem będzie zakupienie tynku i farby, które zawierają w składzie specjalne składniki wydłużające ich trwałość, między innymi tzw. zimne pigmenty.

Drewno lub jego imitacja

Również ciemna elewacja domu może być efektem pokrycia jego ścian za pomocą desek drewnianych, czyli tzw. oblicówki albo też płyt imitujących deski, na przykład płyt warstwowych HPL.

Wybierając takie materiały, można stworzyć efektownie prezentujący się dom w skandynawskim stylu.

Elewacja z blachy

Nowoczesne domy coraz częściej wykańczane są blachą. Najczęściej wybierana jest blacha na rąbek, która pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu estetycznego z pionowymi pasami, przechodzącego z dachu na ściany zewnętrzne.

Kamienne okładziny

W przypadku nawierzchni jak elewacja antracyt można też uzyskać wtedy, gdy wybierze się kamienne okładziny. Kamień w ciemnoszarym kolorze nadaje budynkom elegancki wymiar.

Do wyboru są różne rodzaje kamieni, między innymi można zdecydować się na gładkie, szlifowane płyty albo na okładziny z kamienia o nierównej strukturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *