Większość z nas lubi porządek i czystość w domu, ale sprzątanie nie należy do ulubionych czynności. Niestety nikt nie znalazł jeszcze skutecznej metody jak uporządkować swoje wnętrze bez odrobiny wysiłku. Są jednak skuteczne metody, które ułatwią Ci to zadanie i sprawią, że test białej rękawiczki wypadnie na pięć z plusem. Zapraszamy do lektury.

Strefa dzienna i nocna

Wyznaczenie podziału na strefę dzienną i nocną może brzmieć tajemniczo, ale skrywa się pod nią prostota i funkcjonalność, które pozwolą zachować czystość i porządek w naszym domu. Polega na wydzieleniu miejsc, w których sprzątamy częściej – salon, kuchnia, pokój dziecięcy i korytarz, oraz te, w których ze ściereczką zaglądamy rzadziej – sypialnia. Dzięki temu prostemu podziałowi łatwiej będzie Ci ustalić priorytety i skupić uwagę na pomieszczeniach, w których zachowanie porządku jest kluczowe. Istotnym elementem jest również kwestia dyscypliny, dzięki której unikniemy wchodzenia w brudnym obuwiu do sypialni, aby nie stała się miejscem strefy dziennej wymagającym częstego porządkowania. Prostota i funkcjonalność w jednym.

Skup się na konkretnych miejscach

Kolejnym ważnym elementem na drodze do czystego mieszkania jest skupienie się na najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych punktach domu. W przypadku wizyty gości, mało prawdopodobne jest, aby zaglądali do sypialni lub pokoju dziecięcego. Co innego w przypadku korytarza, salonu lub kuchni, do której może przenieść się impreza. Jak mawia klasyk – najważniejsze jest pierwsze wrażenie, dlatego, jeżeli nie dysponujesz dużą ilością czasu, a goście są już w drodze, ustal priorytety i zadbaj o odpowiedni porządek. Weź pod uwagę komfort przyjezdnych i uporządkuj korytarz, tak aby każdy miał swobodne miejsce na buty i wolny wieszak. Warto schować zbędne akcesoria takie jak rower, buty rolki czy buty domowników i do wnęki. Dzięki temu goście już od progu poczują się swobodnie i docenią czystość w Twoim pomieszczeniu.

Kuchnia i salon

Podczas porządkowania naszej przestrzeni zdarzają się również sytuacje, na które nie mamy wpływu. Przykładem może być kiepskie rozmieszczenie pomieszczeń. Projekty, w których wejście do kuchni odbywa się przez salon, są zmorą każdej pani domu. Wynosząc śmieci, można ubrudzić dywan lub podłogę. W walce z tym problemem może pomóc wyznaczenie odpowiednich stref poprzez dodatkowe dywaniki lub inne akcesoria chroniące przed brudem. Utrzymanie odpowiedniej czystości w kuchni oprócz względów estetycznych zabezpiecza również naszą żywność przed kontaktem z zanieczyszczeniami. W przypadku salonu jest oczywiste, ponieważ właśnie tam spędzamy większość wolnego czasu. Po więcej porad związanych z czystością w Twoim wnętrzu zapraszamy na naszego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *