Każdy przedsiębiorca prowadzący swoją działalność w Szwecji musi regularnie obliczać i odprowadzać podatki. Jakie z nich należy rozliczać? W jaki sposób można robić to jeszcze łatwiej?

Podstawowe podatki dla firm w Szwecji

Gdy chcesz zdecydować się na otwarcie własnego biznesu w Szwecji, musisz pamiętać o tym, by opłacać systematycznie swoje podatki w tym państwie. Firma w Szwecji płaci je w zależności od typu prowadzonej działalności, realizowanych czynności i osiąganych dochodów.

Najczęściej opłacane podatki w Szwecji przez firmy:

1. Podatek dochodowy
Szwedzki podatek dochodowy od osób fizycznych jest opłacany jako podatek krajowy oraz podatek lokalny. Przedsiębiorcy osiągający niższe dochody nie muszą płacić podatku krajowego, natomiast lokalny jest płacony zawsze. Jego wysokość to od 30% do 55% dochodu.

Z kolei w przypadku osób prawnych odprowadzany jest podatek w stałej wysokości, który wynosi 28% od zysku.

2. Podatek VAT – od towarów i usług
Szwedzki podatek VAT, czyli Mervärdesskatt, określany także jako moms, ma trzy główne stawki podatkowe.

Stawka podstawowa VAT w Szwecji to 25%, stawka zredukowana, która stosowana jest między innymi na produkty spożywcze, to 12%. Dodatkowo stosuje się także stawkę niską w wysokości 6%. Niektóre rodzaje produktów i usług nie są opodatkowane.

3. Podatek od zatrudnienia
Gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników, musi także opłacać dodatkowe szwedzkie podatki. Jest to tak zwany podatek od zatrudnienia, a także zaliczka na podatek dochodowy dla pracownika.

Jak łatwiej opłacać podatki w Szwecji?

Własna księgowość w Szwecji nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Firma w Szwecji może korzystać z usług biur rachunkowych, które zajmują się wtedy kompleksowo sprawami formalnymi w imieniu klienta.

Przedsiębiorcy z Polski mogą skorzystać również z obsługi polskojęzycznych biur rachunkowych w Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *