Zbliżająca się wiosna to idealny moment, aby przygotować stojący w garażu rower do nadchodzącego sezonu. W większości przypadków wystarczą podstawowe czynności konserwacyjne, które przywrócą naszemu sprzętowi wysoką funkcjonalność. Szczęśliwie większość z nich możemy zrobić samemu, jeżeli mamy podstawowe narzędzia rowerowe.

Łańcuch rowerowy oraz zębatki

Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy rower dokładnie umyć. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie był on odpowiednio zabezpieczony przed warunkami zewnętrznymi w czasie zimowych miesięcy. Myjemy dokładne każdy element sprzętu. Chwyty kierownicy, koła, ramę itp. Gdy rower jest już doprowadzony do porządku musimy zająć się łańcuchem oraz zębatkami. Po ich odpowiednim przygotowaniu nie będziemy zmagać się z żadnymi piskami podczas jazdy. W pierwszej kolejności łańcuch tak samo, jak inne części roweru należy umyć. W tym celu posłużymy się benzyną ekstrakcyjną. Jeżeli mamy spinkę możemy łańcuch z łatwością ściągnąć i włożyć do pojemnika z benzyną. W innym przypadku musimy posłużyć się nasączoną benzyną ekstrakcyjną szmatką. Po wyczyszczeniu łańcucha należy go dokładnie nasmarować. W tym celu użyć powinniśmy specjalnie przeznaczony do tego smar. Oleje domowe lub oleje przeznaczone do innych sprzętów nie są dobrym rozwiązaniem.

Smarowanie pozostałych części

Oczywiście łańcuch to nie jedyny element roweru, który wymaga odpowiedniego nasmarowania. Warto również zrobić to z hamulcami szczękowymi, przerzutkami, czy też manetkami. Ponadto, jeżeli skrzypią nam pedały warto je odkręcić i również nasmarować. Jeżeli posiadamy podstawowe narzędzia rowerowe ich odkręcenie nie będzie stanowić najmniejszego wyzwania.

Wymiana zużytych części

Oczywiście w rowerze może dojść do zużycia poszczególnych elementów. W wyniku eksploatowania uszkodzeniu mogą ulec chwyty kierownicy, niezbędne dla bezpieczeństwa oświetlenie rowerowe czy też linki oraz pancerze. W przypadku linek oraz pancerzy powinniśmy się zdecydować na ich wymianę natychmiastowo po pojawieniu się rdzy. Jeżeli jednak ich stan techniczny jest odpowiedni wystarczy je nasmarować. Oczywiście oświetlenie rowerowe oraz linki to nie jedyne elementy, które musimy wymienić, jeżeli ulegną zużyciu. Przed ruszeniem w trasę musimy się również upewnić, czy stan techniczny hamulców jest dobry. Przykładowo, jeżeli posiadamy klocki hamulcowe i te uległy uszkodzeniu konieczna będzie ich natychmiastowa wymiana. Na koniec warto sprawdzić tak podstawowe rzeczy, jak ciśnienie w okołach oraz czy wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *