Babka to znana już od wieków roślina lecznicza, która ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Jakie wykazuje właściwości? Kiedy po nią sięgnąć?
Babka – co to za roślina?
Pod pojęciem babki znajduje się aż ponad 200 różnorodnych gatunków zaliczanych do babkowatych, które spotykane są na całym świecie.
W Europie najczęściej spotykana jest babka zwyczajna, nazywana też większą (Plantago major L.). Innym popularnym gatunkiem jest babka lancetowata (Plantago lanceolata L.), która określana jest też wąskolistną ze względu na węższe liście. Warto także wskazać na babkę płesznik, inaczej babkę afrykańską (Plantago afra L. lub Plantago psyllium).
Babki są roślinami dość niskimi, spotykanymi głównie na bezdrzewnych, otwartych przestrzeniach. Wyróżniają się wyniosłymi kłosami z pręcikami.
Jakie właściwości lecznicze ma babka?
Jako surowiec zielarski najczęściej stosuje się liście babki oraz ziarna, nasiona babki, a także całą roślinę.
Babka jest źródłem wartościowych substancji, które przekładają się na jej działanie prozdrowotne. Znajdują się w niej między innymi cenne minerały i witaminy, śluzy, glikozydy, irydoidy, w tym aukubina, kwasy organiczne, flawonoidy. Ziarna babki mają też dużą ilość błonnika.
W przypadku roślin jak babka płesznik, zwyczajna czy babka lancetowata właściwości lecznicze są zróżnicowane. Rośliny te wykazują działanie:
– Przeciwzapalne,
– Osłaniające,
– Łagodzące,
– Regenerujące,
– Antybakteryjne,
– Przeciwwirusowe,
– Wykrztuśne.
Babka – na co pomaga?
Babka jest rośliną, która może naturalnie wspierać zdrowie w różnych dolegliwościach. Na co pomaga babka lancetowata oraz inne gatunki babek?
Babka pomoże na:
– Dolegliwości układu oddechowego, między innymi przeziębienia, grypę, ból gardła,
– Zaparcia i problemy z trawieniem,
– Spowolniony metabolizm,
– Dolegliwości wątroby,
– Trudno gojące się rany,
– Owrzodzenia,
– Dermatozy – trądzik różowaty, łuszczyca, AZS,
– Ukąszenia owadów,
– Stany zapalne jamy ustnej,
– Osłabione włosy,
– Nadmiernie wypadające włosy.
Jak stosować babkę?
Obecnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę produktów zawierających w składzie różne gatunki babki. W jaki sposób można ją stosować?
Suszony liść babki
Przeznaczony jest on do przyrządzania naparów i odwarów. Napary można stosować je jako herbatkę ziołową wewnętrzne, a także zewnętrznie, na przykład do przemywania skóry, płukania włosów, przygotowywania okładów.
Mielone nasiona babki
Bogate w błonnik, pomocne w regulacji pracy jelit, redukujące apetyt, aby wspomagać metabolizm. Polecane są często osobom z nadwagą, otyłością, na dietach odchudzających.
Suplementy diety z babką
W sprzedaży można znaleźć tabletki, kapsułki i proszki zawierające ekstrakty z babki i sproszkowaną babkę. Są one polecane często w przypadku chorób układu pokarmowego.
Kosmetyki z babką
W sprzedaży można też znaleźć gotowe kosmetyki zawierające babkę, na przykład kremy, balsamy, maści, szampony, odżywki do włosów, żele myjące, toniki.