Cukrzyca to choroba metaboliczna, która wynika z upośledzenia wchłaniania lub wytwarzania insuliny.

Co to jest insulina?

Jest to hormon produkowany przez trzustkę, odpowiadający za wchłanianie glukozy z jelit do poszczególnych komórek organizmu. U diabetyka zaburzone jest albo wchłanianie insuliny, albo jej produkcja, w zależności od typu cukrzycy.

W cukrzycy typu pierwszego (rzadszego) dochodzi do zaburzenia wchłaniania insuliny. Dzieje się tak, gdyż układ immunologiczny chorego błędnie rozpoznaje insulinę jako zagrożenie i atakuje ją, nie pozwalając na prawidłowe wchłanianie. Ten typ cukrzycy należy do grupy chorób autoimmunologicznych.

Cukrzyca typu drugiego to znacznie częściej występujący typ cukrzycy, powiązany w dużej mierze z otyłością, prowadzącą do tak zwanej insulinooporności, czyli kłopotów z wchłanianiem insuliny wyprodukowanej przez trzustkę.

Zestawy infuzyjne Medtronic

Aby zapobiec występowaniu hiperglikemii u cukrzyków, stosuje się podaż syntetycznej insuliny za pomocą specjalistycznych pomp infuzyjnych.
Hiperglikemią jest stan, w którym w organizmie znajduje się zbyt dużo glukozy w związku ze zbyt niskim poziomem insuliny. Hiperglikemia utrzymująca się w organizmie przez dłuższy czas może prowadzić do niewydolności wielu narządów, między innymi serca oraz nerek.

Zestawy infuzyjne freestyle libre refundacja ułatwiają podawanie insuliny chorym, a dzięki mnogości dostępnych opcji możliwe jest dobranie pompy między innymi do wieku chorego, jego poziomu aktywności fizycznej oraz ewentualnych alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *