Cukrzyca to choroba metaboliczna, która wynika z upośledzenia wchłaniania lub wytwarzania insuliny.

Co to jest insulina?

Jest to hormon produkowany przez trzustkę, odpowiadający za wchłanianie glukozy z jelit do poszczególnych komórek organizmu. U diabetyka zaburzone jest albo wchłanianie insuliny, albo jej produkcja, w zależności od typu cukrzycy.

W cukrzycy typu pierwszego (rzadszego) dochodzi do zaburzenia wchłaniania insuliny. Dzieje się tak, gdyż układ immunologiczny chorego błędnie rozpoznaje insulinę jako zagrożenie i atakuje ją, nie pozwalając na prawidłowe wchłanianie. Ten typ cukrzycy należy do grupy chorób autoimmunologicznych.

Cukrzyca typu drugiego to znacznie częściej występujący typ cukrzycy, powiązany w dużej mierze z otyłością, prowadzącą do tak zwanej insulinooporności, czyli kłopotów z wchłanianiem insuliny wyprodukowanej przez trzustkę.

Zestawy infuzyjne Medtronic

Aby zapobiec występowaniu hiperglikemii u cukrzyków, stosuje się podaż syntetycznej insuliny za pomocą specjalistycznych pomp infuzyjnych.
Hiperglikemią jest stan, w którym w organizmie znajduje się zbyt dużo glukozy w związku ze zbyt niskim poziomem insuliny. Hiperglikemia utrzymująca się w organizmie przez dłuższy czas może prowadzić do niewydolności wielu narządów, między innymi serca oraz nerek.

Zestawy infuzyjne freestyle libre refundacja ułatwiają podawanie insuliny chorym, a dzięki mnogości dostępnych opcji możliwe jest dobranie pompy między innymi do wieku chorego, jego poziomu aktywności fizycznej oraz ewentualnych alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *